Style Kung Fu – treningi gościnne w Szkole Aikido

Opublikowane 2019-03-24

Kultura Dalekiego Wschodu przepełniona jest sztukami walki. Przenikają one i odzwierciedlają się w wielu aspektach życia.

Trenując Aikido czerpiemy z jednego, bardzo bogatego źródła, jednak czasami by znaleźć wyjście z trudnej sytuacji potrzebna jest zmiana sposobu patrzenia.

Dlatego chcielibyśmy dostarczyć Wam możliwości zaczerpnięcia również z innych źródeł, bogatych w nową wiedzę, która pozwoli Wam rozwijać się nie tylko na macie ale również w życiu codziennym.

Sensei Piotr wspólnie z mistrzami praktykującymi inne sztuk walki wpadli na pomysł serii gościnnych treningów skierowanych do wszystkich uczniów Naszej Szkoły Aikido.

Od kilku lat macie okazję ćwiczyć Iaido, teraz przychodzimy do Was z propozycją Wing Chun i Choy Lee Fut, popularnych stylów Kung Fu.

Treningi Iaido, czwartek 4 kwietnia, godzina 18:00.

Zachęcamy gorąco do przeczytania poniższego krótkiej i ciekawej historii sztuki Wing Chun i Choy Lee Fut.

Prowadzący treningi: Sebastian Leśniar
Gdzie: Dojo Szkoły Aikido
Kiedy: piątek, 5 kwietnia (Wing Chun) i 26 kwietnia (Choy Lee Fut), godzina 18:00

Serdecznie zapraszamy!

Wing Chun – piątek, 5 kwietnia 2019 o 18:00

WING CHUN – Boks Młodej Wiosny. Sztuka walki w bardzo krótkim dystansie. Stosunkowo młoda odmiana Kung Fu powstała jako opozycja do tradycyjnych stylów 5 zwierząt.

Według legendy mniszka Ngu Mui z Klasztoru Shaolin stworzyła ten styl specjalnie dla młodej dziewczyny o imieniu Młoda Wiosna (Wing Chun). Dziewczyna obiecała lokalnemu władcy, że posiądzie on jej serce jeśli wygra z nią walkę. Mniszka wybrała więc najskuteczniejsze techniki z technik uczonych w klasztorze Shaolin. Łatwe i szybkie do nauczenia. oraz takie, których mogła użyć skutecznie słabsza osoba – kobieta. Dziewczyna pokonała władce ocalając swój los, a na jej cześć styl nazwano Wing Chun. Mniszka Ngu Mui, jak mieli mnisi w zwyczaju, odsunęła się w cień i podążyła drogą Buddy, a jej nazwisko zostało zapomniane, mimo iż to ona była faktyczną twórczynią stylu. Tyle legendy. Bardziej wiarygodne dane historyczne mówią o stworzeniu stylu Wing Chun na potrzeby osób pracujących na rzecznych małych barkach, gdzie nie można było wykonywać zamaszystych ruchów a miejsca było mało. Potrzebny był więc styl, którym można było walczyć w małych przestrzeniach i w krótkim dystansie. Z racji na skuteczności Wing Chun szybko rozprzestrzeniło się do miast, gdzie było używane na małych wąskich uliczkach. Wing Chun jest więc stylem typowo utylitarnym i wyjątkowo praktycznym w walce. Taktyka i technika walki oraz metodologia nauczania tego stylu Kung Fu sprawiły, że można go nazwać starożytną, chińską Krav Magą.

Wing Chun złamało schematy tradycyjnej taktyki i techniki walki, a także wprowadziło nowoczesne metody treningu. Dzięki temu okres skutecznego opanowania realnych umiejętności bojowych skrócił się u adeptów z kilkunastu do kilku lat treningu. Wing Chun pozbawione jest naleciałości ideologicznych, kulturowych czy religijnych, tak mocno charakterystycznych dla stylów tradycyjnych. Liczy się prostota, skuteczność, utylitarność i wyrobienie instynktownych reakcji na zagrożenie. Techniki zostały uproszczone i skrócone a ich liczba ograniczona do minimum. W przeciwieństwie do tradycyjnych odmian Kung Fu bazujących na latach naśladowania ruchów mistrza i biernego odtwarzania sztywnych układów uderzeń i kopnięć, w Wing Chun adepci uczą się intuicyjnego dostosowania do każdej sytuacji i podświadomej odpowiedzi na każdy atak. Obrona staje się niemal instynktowna, a ruchy ciała zdają się wyprzedzać umysł broniącego się.

Bruce Lee
Adept i gorący propagator Wing Chun, autor cytatu ” Nie myśl… czuj”. Sława i skuteczność Bruce Lee była efektem tego, że jego bazowym stylem było właśnie Wing Chun, które przystosował on do potrzeb zachodniego świata i swoich doświadczeń tworząc swój własny styl bazujący w większości na Wing Chun zwany Jeet Kune Do.

Wing Chun w najwyższym wydaniu można także zobaczyć we współczesnym filmie „Ip Man”, stworzonym jako dość wierna biografia mistrza Ip Mana, który rozpropagował Wing Chun na zachodzie. Bruce Lee był właśnie jednym z najzdolniejszych uczniów mistrza Ip.

Choy Lee Fut – piątek, 26 kwietnia 2019 o 18:00

Styl Choy Lee Fut powstał poprzez połączenie najskuteczniejszych technik z najbardziej tradycyjnego stylu Kung Fu 5 zwierząt praktykowanego w klasztorach Shaolin. Współcześnie uważany jest za jeden z najważniejszych stylów Kung Fu niosących tradycję Kung Fu Shaolińskiego.

Choy Lee Fut jest stylem tradycyjnym, skupiającym się na walce w długim dystansie i słynie z najsilniejszych uderzeń w świecie Kung Fu. Zawiera w sobie najsilniejsze uderzenia ręczne z klasztorów południowych Shaolin, jak i silne kopnięcia, z których słynęli mnisi z północnych klasztorów buddyjskich.

W Choy Lee Fut występują wszystkie elementy taktyki walki Tygrysa, Lamparta, Żurawia, Węża i Smoka. Jednocześnie ominięto tutaj najbardziej wymagające techniki i metody treningowe. Zostały same uderzenia i kopnięcia, a zniknęły wyskoki i animacyjne naśladowanie zachowania zwierząt. Styl Choy Lee Fut stał się bardziej realny i utylitarny i utożsamia się go z prawdziwym stylem bojowym pozbawionym otoczki religijności czy świętości Kung Fu praktykowanego w klasztorach.